Türkmenistan’ın Başkent Şehri Aşkabat Drone Çekimi ve havadan video çekimleri profesyonel ekibimiz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Türkmenistan’ın başkenti olan Aşkabat ili adeta bembeyaz bir şehir, sanki bir bilgisayar oyununa benzeyen şehrin heryeri özenle inşaa edilmiş. Bu müthiş görüntülerin çekimi Türkmenistan Cumhuriyeti için nebulafilmyapim.com drone çekim ekibi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Türkmenistan Aşkabat Drone Çekimi
Türkmenistan Aşkabat Drone Çekimi

Pilot: Furkan Başer
Dop: Fırat Doğan
Camera: Blackmagic Pocket Cinema & Gopro Black Edition 3+
Lens: 14-42 Lumix Micro 4/3
Drone: MK X4 13X6 Carbon prop
Lokasyon: Awaza – Aşkabat / TURKMENISTAN

Türkmenistan Aşkabat Drone Çekimi Youtube

Aşağıda yer alan youtube linkinden Türkmenistan Aşkabat Drone Çekimi ve hazırlamış olduğumuz kurgulanmış videoyu izleyebilirsiniz.

Türkmenistan Aşkabat Drone Çekimi Vimeo

Aşağıda yer alan vimeo linkinden Türkmenistan Aşkabat Drone Çekimi ve hazırlamış olduğumuz kurgulanmış videoyu izleyebilirsiniz.

Türkmenistan Aşkabat Drone Çekimi Hakkında Bilgi

Aşkabat, (Türkmence: Aşgabat, Farsça عشق آباد), Türkmenistan’ın başkentidir. 1.031.092 (2012)[kaynak belirtilmeli] kişiyle Türkmenistan’ın en büyük şehridir. İran sınırı yakınında, Kopet Dağları’nın eteğinde, Karakum Çölü’nde bir vahada bulunur.

‘Aşgabat şäheri’ adlı kendine ait bölgede, ülkenin Ahal Vilayeti’nde yer alır. Aşkabat, Türkmenistan’ın güneyinde, İran sınırından 26 km’de yer alır. 1881’de bu bölge Rus işgal güçleri tarafından alınmıştır. İran’ın en büyük ikinci şehri olan Meşhed’dan 920 km uzaklıkta bulunur. Aşkabat bir başkent olarak çeşitli yönetim binalarıyla bezenmiştir.

Bunlar özellikle kentin en önemli caddesi olan Türkmenbaşı Caddesi’nde toplanmıştır. Kent uluslararası bir havaalanına sahiptir ve ikinci bir tane daha yapılmaktadır. 2016 senesinde hizmete girecek olan bu havalimanı Türkmen kültüründe önemli bir figür olan “Laçin” kuşu şeklinde olup mimari ödüller almıştır. Ayrıca bu havalimanı eskisinden daha büyük ve daha modern olacaktır.

Kent bir endüstri merkezi değildir. Kent merkezindeki ekonomik faaliyetler küçük esnaf dükkanları ve devlete ait olan mağazalarla sürmektedir. Şehirde bir kültür merkezi, üniversite, çeşitli yüksekokullar, tiyatro, müzeler ve bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Aşkabat’ta birçok Türk-Türkmen okulu da eğitim-öğretim faaliyetleri göstermektedir. Bunlardan en önemlileri; Turgut Özal TTM, Başkent TTM ve Aşkabat Kız Lisesi’dir.


Ek Bilgiler

Çekimlerini gerçekleştirdiğimiz bu projemizi Behance profilimizde görüntülemek isterseniz Buradan inceleyebilirsiniz.

Diğer yurt dışı çekimlerimizin yer aldığı projeleri görüntülemek için ise Yurt dışı kategorisinde yer alan çekimlerimizi inceleyebilirsiniz.