Havadan 360 sanal tur çekimi iphone görünüş

Not: Yukarıda yer alan havadan 360 sanal tur 50 metre irtifada çekilmiş olup T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı projesi olan 360turkey.net için çekilmiştir.

Profesyonel drone sistemleri ile havadan 360 sanal tur hizmetleri veriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz havadan sanal tur çekimlerimizi sayfanın devam içeriğinde görüntüleyebilir sanal tur teknolojisi ile ilgili detaylı çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz.

Bu hizmetimizin detaylarına geçmeden önce yazımızda kısaca neler bulacaksınız bahsedelim; Sanal tur teknolojisi gün geçtikçe gelişen dünya ile büyüyor, bugün tarım sektöründen sanayi sektörüne kadar uzanan geniş bir endüstri yelpazesine sahip bu teknoloji daha çok yerden yapılarak firmalara hizmet olarak sunuluyordu.

Dronevideocekimi.com olarak ekipman parkurumuzda yer alan 360 sanal tur çekim görüntüleme ekipmanları ile hem yerden ( iç mekan, dış mekan) sanal tur hem de havadan 360 sanal tur hizmetlerini en uygun ve yüksek kalite ile müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız.

Sanal Tur Nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal Gerçeklik görüntüleme teknolojilerinin kullanımı ile oluşturulan kurgusal betimlede gerçek ve hayalin birleştirilmesidir. 

Sanal Gerçeklik ile Neler Yapılabilir?

Sanal gerçeklik günümüzde daha çok eğitim öğretim ve oyun endüstrisinde kullanılmaktadır. Eğitim alanında problem çözme, havacılık alanında simülatör sistemleri ve sanayi endüstrisinde 3 boyutlu ürün tasarımlarını örnek verebiliriz.

Sanal gerçeklik teknolojisi, öğrenmek ortam ve uygulamalarında kişilerin daha karmaşık sorunları çözmek için bilgisayar sistemleri ile doğrudan etkileşimde bulunabilecekleri bir araç olarak kullanılarak sanal gerçekliğin en önemli özelliği olan gerçek ortamları canlı olarak taklit etmesi ile sorunların, problemlerin çözümlerinde ileri derecede kolaylıklar sunmaktadır.

Sanal öğrenme ortamları, gelişen teknolojinin eğitim öğretim ortamlarına dahil edilmesiyle birlikte insanların öğrenme deneyimlerini zenginleştirmek için tasarlanmış platformlardır.

Havadan 360 Sanal Tur Nedir?

Sanal tur, fiziksel alan ve ortam deneyimini taklit edecek şekilde birbirine eklenmiş bir dizi (en az 4 fotoğraf, tam panorama için en az 6 fotoğraf) panoramik fotoğraftır.

Havadan 360 Sanal Tur Nasıl Yapılıyor?

Sanal tur günümüzde temel olarak iki ayrı şekilde yapılmaktadır. Genelde en çok kullanılan yerden sanal turdur. İkinci olarak ise her geçen gün kullanım alanlarının artması ile yükselmeye devam eden havadan sanal turdur.

Havadan 360 Sanal Tur Ne Kadar Sürede Yapılır?

Kullanıma hazır şekilde teslim edilmesi istenen bir sanal tur’un ivedi şekilde işlenip rötuş işleminden sonra elinizde olması aşağıdaki iki kritere bağlıdır.

1.Projenin büyüklüğüne ( sanal tur olarak çekilecek proje sahasının m2 cinsinden büyüklüğünün ifadesi)

2.Kullanılacak ekipmana ( çekim sırasında tercih edilen 360 görüntüleme teknolojlerindeen hangisinin kullanılacağınının seçilmesi)

Bu ikisi belirlendikten sonra ister iç mekan için sanal tur çekimi yaptırmak isteyin, isterseniz havadan 360 sanal tur çekimi yaptırmak isteyin, ortalama bir teslimat süresini size söyleyebiliriz. Biraz daha detaylı açıklayarak çekim süresi, işleme süresi ve teslimat sürecinden bahsedelim.

Havadan 360 Sanal Tur’un Sektörlere Göre Avantajları

360 Sanal tur çekimi iki ayrı şekilde yapılmaktadır. Yerden iç mekan, Havadan dış mekan olarak yapılan sanal turların sektörlere göre avantajları aşağıda detayları ile belirtildiği gibi bireysel veya kurumsal alanda faydalar sağlamaktadır.

Enerji sektöründe havadan sanal tur çekimi

Enerji endüstrisinde yüksek m²’li sahaların tek tek fotoğraflarını çekmek çok yüksek zaman maliyetlerinin yanı sıra beraberinde finansal maliyetleride getirmektedir. Bu sebepten ötürü yüksek m² enerji türevi proje sahalarının çekimlerinde sanal tur ve havadan sanal tur diğer adı ile havadan 360 sanal tur tercih edilmektedir.

Örnek Vaka: Salini İmpregilo firması için Siirt ilinde baraj şantiyesinin 42km hattının çekimlerinin yapılması gerekiyordu. Ön çekim pre prodüksiyon planlamamıza göre tek kare şeklinde sabit tek irtifadan 42 km’lik hattın çekimi için 15 günlük bir zamana ihtiyacımız vardı. Firma yetkilileri ile görüşmemiz sonucunda bu çekimleri 360 sanal tur ile yaparak süreyi 6 güne indirebileceğimizi belirttik. Hem firma için zaman avantajı hemde finansal avantaj sağlanmış oldu.

Emlak sektöründe havadan sanal tur çekimi

Gelişen teknoloji ile birlikte sanal tur çekim tekniğinin en çok kullanıldığı endüstrilerden birisi emlak sektörüdür. Emlak sektöründe sanal tur kullanımı daha çok iç mekanda ”walkthrough” modellemesi ile tercih ediliyor?

Örnek Vaka: Özak Gyo İstanbul Büyük yalı projesinin sanal tur çekimleri

Not: Yukarıda yer alan sanal tur’a masaüstü veya yön. kontrol tuşları olan bir bilgisayar sistemi yada akıllı televizyondan ulaşıyorsanız sanal tur içerisinde ilerlemek için yön tuşlarını kullanabilirsiniz. Dokunmatik bir cihaz kullanıyor iseniz dokunarak veya sürükleyerek tur içinde interaktif olarak yürüyebilir ve gezebilirsiniz.

Walk through sanal tur nedir?

Teknolojinin sunmuş olduğu imkanlar doğrultusunda walk through sistemi çoklu sanal tur içerisinde klavye veya dokunmatik algılayıcı sistemler ile ilerlemeyi mekanın içinde interaktif bir şekilde gezintiyi ifade eder. Dünya genelinde iç mekan çekiminde en çok tercih edilirken havadan sanal tur çekiminde de bu teknolojiden yararlanılabilmektedir. Aşağıda örnekleri inceleyebilirsiniz.

İnşaat sektöründe havadan sanal tur çekimi

Örnek Vaka: Emlak konut evvel istanbul şantiyesi

Tarım sektöründe havadan sanal tur çekimi

Tarım alanlarının teknolojik olarak gözetilmesi konusu mevsimsel hasat ile doğrudan orantılı olarak talep oluştururken teknolojinin gelişmesi ile birlikte tarım alanlarının gözlenmesi veri ve toplanan verilerin analitiğinin yapılması hem teknolojik olarak hemde finansal açıdan daha da ulaşılabilir hale geldi.

Örnek Vaka: Onursal tarım Antalya Finike sera bahçeleri

Sanayi sektöründe havadan sanal tur çekimi

Örnek Vaka: Yıldız endüstrsi izmir

Medya sektöründe havadan sanal tur çekimi

Turizm sektöründe havadan sanal tur çekimi

Örnek Vaka: Antalya’da 95 adet otel çekimi

Spor sektöründe havadan sanal tur çekimi

Örnek Vaka: Kartalkaya Kayak merkezi polat inşaat bünyesinde

Organizasyon sektöründe havadan sanal tur çekimi

Diğer sektörlerde havadan sanal tur çekimi

Hangi sektör olursa olsun 360 sanal tur işletmenizin müşterilerinize interaktif deneyimler sunmanızı sağlar. Günümüz koşullarından gerçekleştirilen sanal tur çekimleri popüler mobil cihazlar ile kullanıcı/müşteri deneyimi yüksek seviyelere çıkarmaktadır.

Kaynaklar

Havadan çekim endüstrisi başta olmak üzere prodüksiyon genelinde sunduğumuz olanakların tamamını incelemek için Hizmetlerimiz sayfasını ziyaret edebilirsiniz.