Bu blog yazısı havadan video çekimi sektöründe drone kiralama konusu ile ilgili bilgiler içermektedir.

Drone kiralama ile ilgili tüm işlem sürecini öğrenecek ve ihtiyacınız olduğunda işinize uygun olan doğru firma ve operatörü nasıl tespit edeceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Fiyat performans konusunuda yazımıda detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Drone Kiralama Nedir?

Drone kiralama dji phantom modeli ile drone kiralama hizmeti
Drone kiralama dji phantom modeli ile drone kiralama hizmeti

Drone kiralama profesyonel olarak havadan çekim ve görüntüleme hizmeti veren firmalar tarafından kurumsal veya özel firmalar için hizmet vermek üzere insansız hava araçlarının kiralanması konusunu kapsamaktadır.

Blog yazımızın ana konusu olan drone kiralama hususunu soru cevap şeklinde müşterilerimizin aklında bir soru kalmadan açıklamaya devam ediyoruz.

Soru cevaptan önce temel drone kavramlarına değinerek drone kiralama konusunun en net, en şeffaf şekilde açıklamak üzere önce bu kavramlara değinelim.

Drone Kiralama Ne Anlama Geliyor?

Drone kiralama hizmeti dronevideocekimi.com

Drone kiralama operatörlü veya operatörsüz olarak yapılabilir. Operatörlü drone kiralama daha çok kullanılır ve daha güvenlidir. Kendiniz uçurmak isterseniz IHA-1 Drone pilotu lisansına sahiplik belgenizi talep edebiliriz. Kendiniz uçuş yapmak istemeniz durumunda uçuş öncesi gerekli sorumluluk protokolleriniz imzalamanız gerekir.

Drone Kiralama Amaçları Nelerdir?

Drone Kiralama Amaçları Nelerdir?
Drone Kiralama Amaçları Nelerdir?

Özel veya kurumsal firmalar drone sistemlerini projelerinin havadan video ve fotoğraf çekimi için kiralamak isterler.

Bazen müşterilerimiz kendilerinin uçurmak isteyeceği drone modellerini bizlere iletişim sayfamızdan mail veya telefon ile sormaktadırlar. İster kendiniz uçurmak isteyin isterseniz dronevideocekimi.com bünyesinde yer alan profesyonel pilotlarımız olsun drone çekimi hizmet ihtiyaçlarınız ekibimiz tarafından karşılanacaktır.

Drone kiralamanın iki temel amacı bulunur, bireysel kişiler, özel veya kurumsal firmalar havadan video çekimi veya havadan fotoğraf çekimi için drone kiralamadan yararlanmak istemektedirler. Bunların dışında alt kategori olarak havadan fotoğraf altında havadan 360 sanal tur çekimi içinde drone kiraması yapılmaktadır. Yine havadan video çekiminde de özel 360 kameralar ile havadan 360 panoramik video çekimleri için ister kendiniz uçurmak isteyin isterseniz operatörü tarafından uçurulan drone olsun dronevideocekimi.com ekibi sizlere drone kiralık drone sistemlerini ulaştıracaktır. Bu konuda hizmet almak isterseniz bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Profesyonel drone çekimi; Drone çekimlerini profesyonel ve amatör olmak üzere 2 kategoriye ayırabiliriz. Amatör drone çekimleri daha çok drone sektörüne yeni ilgi duyan ilk drone deneyimlerini yeni yeni tecrübe eden kullanıcıların oluşturduğu gurup olarak tanımlayabiliriz.

Profesyonel drone çekimleri ise drone çekimleri konusunda yüksek tecrübelere sahip sinema, belgesel, tv reklamları, dizi ve filmler için havadan çekimler gerçekleştiren kişilerin oluşturduğu grubu vurgular.

Drone çekimi ister amatör ister profesyonel olsun uçuş öncesi bir çok kontrollerin yapılmasının zorunlu olduğu güvenlik önlemlerinin çok yüksek tutulması gereken bir sektörü vurgular.

Profesyonel Drone Çekimi Nasıl Yapılıyor?

Günümüz havadan çekim endüstrisinde son teknoloji drone modelleri kullanılıyor. Dji markasından Freefly markasına kadar bir çok marka bu iki büyük marka arasında hizmet veriyor.

Dji firması daha çok bireysel son kullanıcı hedeflemeli drone sistemleri üzerine satış odaklı pazarlama ile piyasada yer alırken, Freefly firması daha çok sinema filmleri ve profesyonel prodüksiyonlar üzerine özel drone sistemlerinin üretimini ve satışını gerçekleştiriyor.

Freefly firmasının satış oranları Dji markasına göre daha düşük olsada Dronel’arının fiyat karşılaştırması bakımından freefly’ın cihazlarının pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Kısaca gerçekçi bir kıyaslama yapmak istersek şu anda Freefly marka Alta 8 modelinin gimbal dahil uçuşa hazır sisteminin fiyatı yaklaşık olarak 70.000 amerikan doları seviyesinde iken Dji firmasının Matrix modelinin uçuşa hazır modelinin fiyat bandının 20.000 amerikan doları olduğunu söyleyebiliriz. Sektörde yer alan bu iki firmanın drone modellerinin en pahalı ve en ucuz olarak kıyaslamasını aşağıda hazırlamış olduğumuz resimde görebilirsiniz.